Friday, September 22, 2023

काठ तस्करको ध्यान अब सामुदायिक वनको घाटगद्दीमा , काठ चोर्दा चोर्दै गाडी र काठ बरामद

ताजा / भरखरै प्राप्त

सावा कर्तनी भनेर दिएको धानको बिउ भदैया परेपछि ….

चन्द्रपुर,३ असोजरौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिकाको कृषि शाखा कार्यालयले बितरण गरेको अनुदान धानमा बदमासी भएको पाइएको छ ।नगरपालिकाले ५०% अनुदानमा उन्नत जातको सावा कतर्नि...

गौर कारागारबाट एक जना डाका सहित १० जना कैदी रिहा

रौतहट,३ असोजसंबिधान दिवशको अबसर पारेर रौतहटको गौर कारागारबाट एक जना डाका सहित १० जना कैदि रिहा भएका छन । संबिधान दिवशको अबसरमा...

संबिधान दिवशको अबसरमा चन्द्रपुरका खेलाडीलाइ ट्रयाकसुट हस्तान्तरण

चन्द्रपुर,३ असोजरौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिकाले संबिधान दिवशको अबसर पारेर तेक्वान्डो खेलाडीहरुलाइ ट्रयाकसुट हस्तान्तरण गरेको छ ।बिहीबार देखी काठमाडौंमा हुने राष्ट्रिय तेक्वान्दो प्रतियोगितामा खेल्न...

कार्यकारी अधिकृतले १८ करोडको अकुत सम्पत्ति आर्जन गरेको ठहर

काठमाडौं । करिब १८ करोड रुपैयाँ अकुत सम्पत्ति आर्जन गरेको आरोप लागेका टोखा नगरपालिकाका तत्कालीन कार्यकारी अधिकृत ऋषिराम अर्याल दोषी ठहर भएका...

बौधीमाइ नपामा कुनै पनि बाहनामा बिद्यालय बन्द गरे कार्वाही

रौतहट,२ असोजसघिंय संसदमा दर्ता भएको विद्यालय शिक्षासम्बन्धी कानुनलाई संशोधन र एकीकरण गर्न बनेको विधेयक २०८० को विरोधमा शिक्षक महासंघले देशभरका बिद्यालय बन्द...

रौतहट,१० बैशाख
रौतहटको एक समुदायिक वन उपभोक्ता समुहको घाटगद्दीबाट काठ चोर्दा चोर्दै गरेको अबस्थामा पिकअप भ्यान सहित काठ बरामद भएको छ । रौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिका वाड नं. २ मा रहेको नमुना सामुदायिक वन उपभोक्ता समुहको घाटगद्दीबाट डिभिजन वन कार्यालयको टोलीले काठ सहित पिकअप भ्यान बरामद गरेको हो ।
वनको टोलीले आइतबार राती करिब २ बजे प्रदेश ०२—०३— ००१च ४१७९ नम्बरको पिकअप भ्यान सहित ६३ क्युफिट काठ बरामद गरेको सोही क्षेत्र हेर्ने पौराइ सब डिभिजन वन कार्यालय जुडिबेलाका फरेष्टर शम्भु महतोले जानकारी दिएका छन ।
सो गाडी घाटगद्दीमा काठ लोड गरिसकेको अबस्थामा पक्राउ गरेको र काठ तस्कर फरार भएको फरेष्टर महतोले जानकारी दिए । सो नमुना सामुदायिक वनका उपभोक्त समुहका पदाधिकारीबाट नै काठ चोरी भइरहेको सुराकी आएपछि तुरुन्त वनको टोली काठको घाटगद्दी पुगेको महतोले बताए । बरामद काठ र पिकअप भ्यान डिभिजन वन कार्यालय चन्द्रनिगाहपुरलाइ बुझाइएको छ ।
यता सोही नमुना सामुदायिक वन उपभोक्ता समुह जुडिबेलाका अध्यक्ष अजय कुमार चौधरीले आफनो सामुदायिक वन क्षेत्रमा तस्करले गिद्दे नजर लगाएको थाहा पाएपछि दिनरात गस्ती गर्ने गरेको बताए । तस्कर सल्बलाएको थाहा पाएपछि शनिबार रातभरी गस्ती गरेको र सोही क्रममा तस्करको गाडी घाटगद्दी मै भेटिएपछि वनका कर्मचारीलाइ खबर गरेर गाडी बरामद गर्न सफल भएको अध्यक्ष चौधरीले जानकारी दिए । लामो समय देखी अस्तब्यस्त रहेको उक्त सामुदायिक वनलाइ एउटा ट्रयाकमा ल्याउने काम भएको र आफनो वन क्षेत्रमा तस्करलाइ निषेध गर्ने प्रतिबद्धता समेत अध्यक्ष चौधरीले जनाएका छन ।
सो गाडी कस्को हो भन्ने बारे यातायात ब्यबस्था कार्यालय बिरगंज संग बुझने प्रक्रियामा गएको डिभिजन वन कार्यालय चन्द्रनिगाहपुरका डिभिजन वन प्रमुख सुनिल कुमार कर्णले जानकारी दिएका छन । सो क्षेत्रमा त्यस्ता प्रकारका साना गाडी हिडन थालेपछि निगरानी बढाइएको र उपभोक्ताहरुलाइ पनि सहजग बन्न अनुरोध गरेको डिभिजन वन कार्यालय प्रमुख कर्णले जानकारी दिए ।
हिजो आज तस्करहरु जंगलबाट काठ काटन नपाएपछि घाटगद्दी मै गिद्दे नजर लगाउन थालेको कर्णको भनाइ छ । काठ तस्करहरुले बढी मात्रामा पिकअप भ्यान प्रयोग गरेको पाइएको छ । काठ तस्करी गर्न सजिलो भएको कारण उक्त भ्यानको बढी प्रयोगमा आएका हुन । केही महिना यता मात्रै डिभिजन वन कार्यालय चन्द्रनिगाहपुरले ३ वटा पिकअप भ्यान,१ वटा टेक्टर र १ वटा ट्रक बरामद गरेको डेफु कर्णले जानकारी दिए ।
यसैगरी राज्यको निति र सामुदायिक वनहरुको कागजी अडचनले गर्दा सामुदायिक वनका काठ दाउरा बिक्री बितरणमा ढिलाइ भएको उनको भनाइ रहेको छ । सामुदायिक वनहरुको लेखा परिक्षण देखी बिभिन्न प्रतिबेदन र नबिकरण नहुदा केही सामुदायिक वनका काठहरु कुहिने अबस्थामा रहेको डेफु कर्णले बताए । केही राज्यको नितिको कारणले बिक्री बितरणमा ढिलाइ भएको उनको भनाइ छ । अहिले धेरै सामुदायिक वनहरुले बिक्रि बितरणको लागी अनुमति लगेको र काठ कुहिनबाट जोगाउन वन सक्रिय भएर काम गरिरहेको उनले बताए । रौतहटका करिब ३० भन्दा बढी सामुदायिक वनका लार्खाै क्युफिट काठ कुहिने अबस्थामा छन भने केही काठ डडेलोले समेत नष्ट भएका छन ।

लोकप्रिय

चन्द्रपुर नगरपालिकामा नगर प्रहरीको लागी आबेदन खुल्यो

चन्द्रपुर - रौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिकाले नगर प्रहरीको लागी आबेदन खुलाएको छ ।नगरपालिकाले हाललाइ १६ जना नगर प्रहरीको आबेदन खुलाएको हो ।नगर प्रहरी...

चन्द्रपुर नगरपालिकाले माग्यो ६४ जना शिक्षक,नगर प्रहरीको पनि आबेदन खुल्दै

चन्द्रपुर - रौतहटको सबैभन्दा ठुलो नगरपालिकाको रुपमा रहेको चन्द्रपुर नगरपालिकाले ठुलो संख्यामा स्वयम सेवक शिक्षकको लागी आबेदन खुलाएको छ ।नगरपालिकाले जारी गरेको...

स्वतन्त्र उमेदवार काफलेको योजना पत्र सार्वजनिक (योजना पत्र सहित)

चन्द्रपुर - रौतहट क्षेत्र नं. ४ क का प्रदेश सभा सदस्य स्वतन्त्र उमेदवार सन्तोष काफलेले आफनो योजना पत्र सार्वजनिक गरेका छन ।...

Related Articles

सावा कर्तनी भनेर दिएको धानको बिउ भदैया परेपछि ….

चन्द्रपुर,३ असोजरौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिकाको कृषि शाखा कार्यालयले बितरण गरेको अनुदान धानमा बदमासी भएको पाइएको छ ।नगरपालिकाले ५०% अनुदानमा उन्नत जातको सावा कतर्नि...

गौर कारागारबाट एक जना डाका सहित १० जना कैदी रिहा

रौतहट,३ असोजसंबिधान दिवशको अबसर पारेर रौतहटको गौर कारागारबाट एक जना डाका सहित १० जना कैदि रिहा भएका छन । संबिधान दिवशको अबसरमा...

संबिधान दिवशको अबसरमा चन्द्रपुरका खेलाडीलाइ ट्रयाकसुट हस्तान्तरण

चन्द्रपुर,३ असोजरौतहटको चन्द्रपुर नगरपालिकाले संबिधान दिवशको अबसर पारेर तेक्वान्डो खेलाडीहरुलाइ ट्रयाकसुट हस्तान्तरण गरेको छ ।बिहीबार देखी काठमाडौंमा हुने राष्ट्रिय तेक्वान्दो प्रतियोगितामा खेल्न...